Prawo jazdy to dokument, bez którego nie można kierować pojazdem. Jednym z elementów weryfikujących ważność dokumentu jest fotografia. Zdjęcie do prawa jazdy to typ fotografii dokumentowej, zatem musi spełniać konkretne wymagania. Jeśli nie chcesz martwić się tym, czy twoje zdjęcie spełni urzędnicze kryteria, skorzystaj z usług doświadczonego fotografa, znajdującego się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Adresy najlepszych fotografów w Szczecinie znajdziesz w naszym serwisie.

Zdjęcia do prawa jazdy 2021 – wymagania

Jeśli nie wiesz, jakie zdjęcia do prawa jazdy obowiązują w 2021 roku, odpowiedzi z pewnością udzieli urzędnik lub wprawiony fotograf. Zgodnie z wymogami, fotografia dokumentowa musi posiadać wymiary 35 mm x 45 mm, a osoba powinna być fotografowana z pozycji frontalnej. Oznacza to, że sylwetka powinna być zwrócona bezpośrednio w stronę aparatu, podobnie jak wzrok osoby na zdjęciu. Nie wolno się uśmiechać ani otwierać ust. Zabronione jest także nakładanie okularów z ciemnymi szkłami lub nakrycie głowy.

Warto poruszyć kwestię okularów do zdjęcia. Wiele osób z wadą wzroku zastanawia się, czy zdjęcie do prawa jazdy musi być wykonane w okularach. Nie ma reguły jasno określającej tę zasadę. Tak naprawdę to, czy zdjęcie do prawa jazdy zostanie wykonane w okularach lub bez, jest kwestią indywidualną. Z powyższych wymogów można wywnioskować, że zdjęcia do dowodu i prawa jazdy są takie same.

Zdjęcie musi mieć wysoką jakość – prześwietlone fotografie, widoczne piksele czy efekt czerwonych oczu od razu dyskwalifikują zdjęcie jako element prawa jazdy. Fotografia musi być na tyle wyraźna, aby umożliwiała swobodną weryfikację tożsamości.

Zdjęcie do prawa jazdy a makijaż

Kobieta pozująca do fotografii dokumentowej może mieć delikatny makijaż oraz biżuterię. Należy jednak tak dobierać dodatki, aby nie przysłaniały owalu twarzy. Ta sama reguła dotyczy włosów. Fryzurę należy ułożyć w taki sposób, aby nie przysłaniała konturów twarzy.

Zmiana zdjęcia do prawa jazdy

Nowe zdjęcia do prawa jazdy należy wykonać wówczas, gdy dokument ulegnie zniszczeniu lub zostanie skradziony.