Paszport jest dokumentem, który należy posiadać przy sobie podczas podróży do krajów Unii Europejskiej, a także wjeżdżając na teren bardziej odległych państw. Paszport należy mieć przy sobie wówczas, kiedy nie mamy możliwości wylegitymować się dowodem osobistym np. na lotnisku czy w urzędzie. Dokument potwierdza tożsamość oraz narodowość, zatem należy go posiadać zawsze przy sobie.

Zdjęcie jest jednym z najbardziej istotnych elementów paszportu. Prawidłowo wykonane przez fotografa nie wzbudza wątpliwości urzędników i ułatwia ewentualną kontrolę na przejściach granicznych. Jeśli chcesz mieć pewność, że fotografia spełnia wszelkie wymogi urzędowe, skorzystaj z usług doświadczonego fotografa w Szczecinie, wybierając zakład w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Listę fachowców znajdziesz w naszym serwisie.

Zdjęcia do paszportu a wymogi

Fotografia dokumentowa musi być zgodna z kryteriami przyjętymi przez urząd. Zdjęcia paszportowe powinny obejmować sylwetkę od czubka głowy po górną część barków, wypełniając tym samym około 70-80% powierzchni fotografii. Wymiary zdjęcia muszą wynosić dokładnie 3,5 cm x 4,5 cm – format ten nie podlega zmianie na większy lub mniejszy. Zdjęcia do paszportu w 2019 roku powinny być wykonane w pozycji frontalnej. Osoba na zdjęciu powinna patrzeć prosto w obiektyw, mieć otwarte oczy i zamknięte usta. Nie wolno się uśmiechać – zalecany jest naturalny wyraz twarzy. Jeśli chodzi ubiór, wymogi dotyczące zdjęcia do paszportu nie są bliżej sprecyzowane. Fotografie wykonuje się na jasnym tle, zatem można zdecydować się na elegancką gładką koszulkę w towarzystwie marynarki lub żakietu. Najlepsze kolory odzieży na zdjęcia do paszportu to czerwień, zieleń oraz pastele.

Zabrania się wykonywania zdjęć w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy. Wyjątek stanowi jedna z poniższych sytuacji:

  • Wada wzroku – wymagane jest zaświadczenie od lekarza
  • Wyznanie religijne wymagające stałego noszenia nakrycia głowy – wymagane oświadczenie od wspólnoty religijnej

Ile sztuk zdjęć jest potrzebnych do paszportu?

Składając wniosek o paszport należy mieć przy sobie jedną kolorową fotografię dowodową, wydrukowaną na papierze fotograficznym. Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w każdym punkcie paszportowym na terenie kraju.

Zdjęcia do paszportu dla dziecka

Ubiegając się o dokument dla dziecka, należy spełnić dokładnie takie same wymogi, jakie obowiązują osoby dorosłe. Wykonując zdjęcia do paszportu dla niemowlaka należy zadbać o wyraźny kontur twarzy, podobnie jak w przypadku dzieci do lat 18.

Jak długo wyrabiany jest paszport

Bez względu na to, w którym punkcie w Polsce złożony zostanie wniosek, czas realizacji dokumentu wynosi około 30 dni kalendarzowych. Istnieje możliwość szybszego odebrania dokumentu, jednak wiąże się to ze złożeniem odrębnego pisma z prośbą o wyrobienie paszportu w pilnym trybie. Gotowy dokument należy odebrać w tym samym punkcie, w którym złożono wniosek o jego wyrobienie. Status realizacji można także sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl.