Dowód osobisty to dokument tożsamości, do którego posiadania zobowiązany jest każdy pełnoletni obywatel Polski. Obowiązek posiadania dokumentu wynika z ustawy o dowodach osobistych i nie ma od tego żadnych wyjątków. Dowód osobisty potrzebny jest w celu weryfikacji tożsamości, a także w czasie zagranicznych podróży na terenie Unii Europejskiej – tym dokumentem legitymujemy się w punktach kontrolnych na lotniskach i w urzędach.

Aby wyrobić dowód osobisty, należy udać się do urzędu gminy w swoim miejscu zamieszkania i złożyć wypełniony czytelnie wniosek oraz załączyć fotografię. Zdjęcia dowodowe to nie przypadkowe fotografie. Urzędnicy wymagają, aby przedkładane zdjęcia do dowodu spełniały ściśle określone wymogi, takie jak rozmiar czy wymagania techniczne. Dobry fotograf z pewnością wykona prawidłowe zdjęcie, które zostanie zaakceptowane przez urzędnika. Listę fotografów na terenie miasta Szczecin znajdziesz w naszym serwisie.

Format fotografii dowodowej

Rozmiar zdjęcia do dowodu powinien spełniać kryteria fotografii dokumentowej. Wymagane wymiary to 3,5 cm (szerokość) x 4,5 cm (wysokość). Zdjęcie składane w urzędzie wraz z wnioskiem powinno być kolorowe i wydrukowane na wysokiej jakości papierze fotograficznym.

Z kolei składając wniosek o wydanie dokumentu online, należy liczyć się z tym, że wymiary zdjęcia do dowodu są nieco inne. Z racji tego, że fotografia załączana jest w formie elektronicznej, wymagany format liczony jest w pikselach. Obligatoryjny wymiar zdjęcia to 492 x 633 piksele, natomiast fotografia nie może zajmować więcej jak 2,5 MB.

Tegoroczne wymagania dokumentowe dotyczące zdjęcia

Wymagania co do wyglądu zdjęć od kilku lat nie uległy zmianie. W tym roku również nie ma zmian, których należałoby przestrzegać. Zdjęcia do dowodu w 2021 roku nadal muszą prezentować wysoką jakość. Wprawny fotograf, wykonując zdjęcie, powinien objąć sylwetkę osoby na zdjęciu, poczynając od czubka głowy, aż po górną część barków. Sylwetka osoby na zdjęciu powinna wypełniać do 80% całkowitej powierzchni. W kadrze powinny znaleźć się również włosy.

Zdjęcia do dowodu osobistego powinny ukazywać osobę o naturalnym wyrazie twarzy. Należy mieć otwarte oczy i zamknięte usta, nie wolno się uśmiechać. Jednym z ważniejszych wymogów jest wyraźnie zarysowany owal twarzy. Kontury nie mogą być przysłonięte włosami czy biżuterią, a także odzieżą. Pozując do zdjęcia należy zdjąć okulary z ciemnymi szkłami lub nakrycie głowy. Wyjątek stanowi wada wzroku poświadczona przez lekarza. Odstępstwem od normy jest też wyznanie religijne, które obliguje osobę do stałego noszenia nakrycia głowy. W takim wypadku należy okazać w urzędzie stosowne oświadczenie ze wspólnoty religijnej.

Urzędnicy wymagają, aby przedkładane fotografie były aktualne. Zdjęcie nie może być wykonane później, jak 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcia sprzed kilku lat, na których widać ewidentną różnicę w wyglądzie osoby ubiegającej się o dowód, zostaną odrzucone.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu

Z racji tego, że fotografie dokumentowe wykonuje się na jasnym tle, rozsądnym rozwiązaniem będzie nałożenie kontrastującej odzieży. Zaleca się ubranie gładkiej bluzki lub koszulki. Na białym lub szarym tle świetnie sprawdzą się pastelowe kolory, a także czerwień oraz zieleń. Jeśli zdjęcia robione są w chłodniejszych porach roku, można dodatkowo ubrać marynarkę lub żakiet. Panom zaleca się zadbać o włosy i zarost, panie natomiast mogą nałożyć delikatny makijaż, dobrać biżuterię i uczesać włosy.

Czas realizacji

Po złożeniu wniosku o wyrobienie dowodu osobistego należy odczekać około 30 dni kalendarzowych, aż dokument będzie gotowy do odbioru. W międzyczasie można sprawdzać status dokumentu, wchodząc na stronę obywatel.gov.pl. Należy wyszukać w serwisie hasło „Sprawdź, czy dowód jest gotowy”. Po przeskierowaniu na odpowiednią podstronę, użytkownik zostanie poproszony o wpisanie numeru wniosku (widnieje on na potwierdzeniu otrzymanym od urzędnika). Dzięki temu można łatwo sprawdzić, kiedy należy spodziewać się gotowego dowodu.