CV, czyli Curriculum Vitae, to dokument, który powinna posiadać każda osoba ubiegająca się o pracę. CV jest bardzo często wymagane w aplikowaniu na stanowisko pracy; bez niego trudno nawet przejść do kolejnego etapu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Życiorys powinien prezentować dotychczasowe zatrudnienie, doświadczenie, a także osiągnięcia kandydata na stanowisko pracy. W wielu zawodach wymagane jest też zamieszczenie zdjęcia. Na przestrzeni lat zmieniło się nieco podejście do fotografii. Zdjęcie do CV nie musi być już typowo dokumentowe, istnieje sporo możliwości na ukazanie swojej osoby w ciekawym świetle.

Dobrym pomysłem na wykonanie zdjęcia na CV jest skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Fachowiec służy pomocą, a także pomysłem na zrealizowanie ciekawej sesji. Jeśli chcesz mieć zdjęcie przykuwające uwagę pracodawcy, zdjęcie do CV u fotografa będzie znakomitym pomysłem. W naszym serwisie znajdziesz dane adresowe doświadczonych fotografów w Szczecinie.

Czy do CV trzeba zdjęcie?

Oto pytanie, które budzi wiele skrajnych opinii. Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe, a w kilku kulturach zamieszczanie go w takim dokumencie jest wręcz zabronione. W Polsce przyjęło się, że zazwyczaj dodajemy fotografię, która ma stanowić uzupełnienie całej treści. Zamieszczone zdjęcie do CV może być czarno-białe, jeśli będzie dobrze komponować się z resztą dokumentu. Warto pamiętać o tym, że zdjęcia przedstawiające uśmiechniętą osobę, mogą o wiele lepiej sprawdzić się w procesie rekrutacji.

Jakie zdjęcie dodać do CV?

Przed wrzuceniem fotografii do pliku tekstowego warto zastanowić się, czy jest ona adekwatna do stanowiska, o które się ubiegasz. Ogólnie zdjęcia z wakacji czy rodzinnych imprez nie są mile widziane w tak poważnych dokumentach. Podobnie sprawa wygląda z nieumiejętnie przyciętymi zdjęciami, na których widać fragment ręki czy uczesania osoby stojącej obok. Warto postarać się o profesjonalną sesję biznesową, która ukaże cię jako osobę odpowiednią na wybrane stanowisko.

Wymiary zdjęcia do CV

Rozmiar zdjęcia do CV ma w dokumencie kolosalne znaczenie. Fotografię należy samodzielnie wykadrować i obrać taki rozmiar, aby nie odwracała uwagi od treści. Zdjęcie nie może być zbyt duże ani zbyt małe – najlepiej znaleźć „złoty środek”, a gotową fotografię umieścić w górnym lewym lub prawym rogu dokumentu. Jak dodać zdjęcie do CV? Przygotowując dokument w pliku tekstowym, należy odnaleźć zakładkę „Wstawianie”, a następnie „Obraz”. Kolejnym krokiem jest odszukanie fotografii na dysku i wstawienie jej do tekstu.

Jak zeskanować zdjęcie do CV?

Jeśli nie dysponujesz zdjęciem na dysku, trzeba wgrać je za pomocą skanera. Możesz poprosić fotografa, aby wykonane zdjęcia wrzucił na dysk przenośny typu pendrive lub płyta CD. Jeśli nie masz takiej możliwości, gotowe zdjęcie można wgrać na dysk za pomocą skanera. Wystarczy połączyć urządzenie z komputerem i postępować zgodnie z instrukcją podaną w oprogramowaniu.

Wymogi zdjęcia do CV

Jak wspomniano wcześniej, zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, dlatego też nie istnieją wymogi dotyczące formatu ani ubrania. Oczywiście warto wiedzieć, jak się ubrać, wykonując zdjęcie do CV. Chcąc prezentować się profesjonalnie, postaw na elegancką stylizację, która doda powagi twojej osobie. W przypadku panów może to być garnitur, zaś w przypadku pań sprawdzi się zwiewna, elegancka sukienka lub koszulka, żakiet i klasyczne proste spodnie. Sesję zdjęciową można przeprowadzić w studiu fotograficznym lub na świeżym powietrzu. Pozując do zdjęcia nie zapomnij o uśmiechu.