Zdjęcie biometryczne jest aktualnie obowiązkowym elementem każdego paszportu oraz dowodu osobistego. Obowiązek zdjęć biometrycznych w dokumentach tożsamości wprowadziła Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która zajmuje się wdrażaniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa pasażerów w ruchu powietrznym.

Czym jest fotografia biometryczna

Wiele osób słysząc powyższe pojęcie nie do końca świadoma jest tego, co to jest zdjęcie biometryczne. Jest to typ fotografii dokumentowej, który znacznie ułatwia weryfikację tożsamości w punktach kontrolnych na lotniskach. Dokument ze zdjęciem biometrycznym skanowany jest przez specjalne urządzenia na lotniskach, co znacznie skraca czas odprawy wszystkich pasażerów.

Tożsamość właściciela dokumentu można sprawdzić na podstawie stałych cech fizycznych jego twarzy. Prawidłowo wykonane zdjęcie biometryczne pozwala sprawdzić tożsamość na podstawie takich cech, jak rozstaw oczu, szerokość nosa czy kształt ust. Identyfikacja jest możliwa nawet po ingerencji w wygląd zewnętrzny (zapuszczenie zarostu, zmiana koloru włosów).

Zgodnie z założeniami fotografii dokumentowej, zdjęcie biometryczne powinno mieć wymiary 35 x 45 mm. Osoba na zdjęciu powinna być ustawiona przodem do aparatu, ze wzrokiem skierowanym prosto w obiektyw. Usta powinny być zamknięte, a wyraz twarzy naturalny. Fotografię biometryczną wykonuje się na jasnym tle w odcieniu bieli lub szarości. Zaleca się ubrać do tego kontrastującą odzież, na przykład w kolorach czerwieni lub pasteli (błękit, pudrowy róż).

Przedkładając zdjęcie do paszportu lub dowodu osobistego, należy pamiętać, aby była ona aktualna. Zdjęcia wykonane później, niż pół roku temu, nie podlegają akceptacji. Pozując do zdjęcia, należy pozbyć się okularów z ciemnymi szkłami lub nakrycia głowy. Urzędowe wymogi zakładają wyraźnie zarysowany kontur twarzy w celu ułatwienia ewentualnej weryfikacji tożsamości. Należy więc ostrożnie dobierać biżuterię i uważać, aby inne elementy ozdobne lub fryzura nie przysłoniły owalu twarzy.